„A boldogság különös dolog: ha megosztjuk másokkal, megsokszorozza önmagát.” Paulo Coelho
Az ENSZ 2012-ben nyilvánította március 20-át a Boldogság világnapjává.
A boldogság keresése a legfontosabb motiváció az ember életében. Keressük, kutatjuk, ideológiákat gyártunk arra, hogy miért vagyunk boldogok vagy éppen boldogtalanok.
A boldogság nemzetközi napjának ötlete a kis himalájai buddhista királyságtól, Bhutántól származik. Bhután a Himalájától keletre helyezkedik el, területe kb. Magyarország felét teszi ki. Földünk egyik legelzártabb országa. Ez az ázsiai ország 2008-ban a világon elsőként vezette be és rögzítette alkotmányában a Bruttó Nemzeti Boldogság (Gross National Happiness – GNH) fogalmát lakosai jólétének mérésére.
A GNH mutatója 9 kategóriában 33 szempont szerint áll össze.
A kategóriák a következők:
- pszichológiai jólét
- életminőség
- egészség
- oktatás és kultúra
- időbeosztás
- kormányzás
- közösségi kapcsolatok
- természeti sokféleség
- fenntarthatóság.
Ezen index segítségével megbecsülhető, hogyan érzik magukat az emberek gazdasági, társadalmi és érzelmi szempontból.
Talán ez a legtöbb tényezős számítás, mely olyan témát feszeget, ami valóban nagyon fontos hatással bír az emberekre.
A kezdeményezés alapgondolata szerint az ember koldusszegényen is élhet boldogan. Ennek megfelelően a világnap üzenete elsősorban az, hogy nem csak a növekedési számok és a gazdasági értékek a legfőbb mutatók, az emberek elégedettségét más feltételek is befolyásolják.
2012 óta minden évben erre a dátumra időzítve adják ki a World Happiness Report felmérésének eredményeit, mely a világ legboldogabb és legboldogtalanabb nemzeteit veszi sorra.
A 2016-os eredmények szerint a világ legboldogabb országa Dánia, a legboldogtalanabb pedig Burundi. Második Svájc, majd a harmadik helyen Izland következik. Magyarország a 91. helyen áll. A környező országok közül csak az ukránok boldogtalanabbak nálunk, ők a 123. helyen állnak, az összes többi nemzet boldogabb, mint a magyar. Ausztria a 12., Szlovákia a 45., Szlovénia a 63., Románia a 71., Horvátország a 74., Szerbia pedig a 86. legboldogabb hely a világon.
Legyen szép és boldog a mai napod is 🙂